- Sosnowiecki Szpital Miejski - https://www.szpital.sosnowiec.pl -

31 maj – „ Światowy Dzień Bez Tytoniu”

Światowy Dzień Bez Tytoniu jak i inne szeroko propagowane inicjatywy WHO są doskonałą okazją do walki z nałogiem palenia i jego zgubnymi konsekwencjami. Dzień ten służy zwróceniu uwagi na ten globalny problem, którego konsekwencje dotyczą obecnych i przyszłych pokoleń.

Przypominamy:

  1. Dym tytoniowy przyśpiesza starzenie – powoduje niedotlenienie naczyń włosowatych, skóra ma bardzo nieestetyczny szary odcień,

       szybciej uwidaczniają się zmarszczki  (efekt szybszego starzenia), zwłaszcza nad górną wargą – nazywane zmarszczkami palacza.

  2. Palenie zabija. Nie tylko palaczy, ale także osoby z najbliższego otoczenia (tzw. palenie bierne). Wywołuje min. raka płuc, raka gardła, raka krtani,

       zawał serca, udar mózgu, miażdżycę, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego.

       Kobiety w ciąży palące bądź wdychające dym papierosowy narażają swoje nienarodzone dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne.

  3. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym odkładają się we włosach, które tracą przez swój blask, szybciej się przetłuszczają, nie chcą się układać,

       przyjmować farby koloryzującej i brzydko pachną.

  4. Palenie papierosów powoduje nieświeży oddech z ust. Zęby stają się żółte, dziąsła zaczerwienione. Rano występują napady suchego

       męczącego kaszlu.

  5. Papieros niszczy płytkę paznokciową –  staje się zażółcona, w niektórych przypadkach zażółceniu ulegają również opuszki palców.

Palenie tytoniu, nigdy nie pozostaje bez konsekwencji. Stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, czy poziomu wykształcenia. Nieodwracalnie wiąże się z poważnym i konsekwencjami zdrowotnymi.

Zachęcamy do wyboru zdrowego, higienicznego trybu życia a wszystkim palącym życzymy sukcesu w walce z nałogiem.

Autor: Hanna Ambroziak – Specjalista ds. epidemiologii w Dziale Epidemiologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o.