Czy Pacjent ma wpływ na wynik badania laboratoryjnego?

18 maja, 2017

15 maja gościliśmy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Pani Joanna Pierzchała Koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej podczas prowadzonego wykładu podjęła z seniorami temat „Czy jestem świadomym pacjentem – mój wpływ na wyniki badań laboratoryjnych.

Pani Koordynator wyjaśniła słuchaczom jak właściwie przygotować się do badań laboratoryjnych oraz kiedy należy wykonywać takie badania. Wykładowczyni mówiła również o wpływie zmienności biologicznej na prowadzone pomiary oraz o tym jak nawyki pacjentów  – takie jak spożywanie kofeiny, ziół czy alkoholu bądź palenie papierosów wpływają na wyniki ich badań laboratoryjnych.

Podczas wystąpienia nasza Specjalistka, dzieląc się wieloletnim doświadczeniem, podawała przykłady, odpowiadała na liczne pytania seniorów, a także przestrzegała przed alternatywnymi formami badań i pomiarów z krwi, których jakość znacząco odbiega od standardów badań laboratoryjnych.

wynik-badania