Oddział Noworodków i Wcześniaków

icon

Oddział Noworodków i Wcześniaków

[restabs alignment=”osc-tabs-left” responsive=”false”]

[restab title=”Oddział” active=”active”]


Kierownik Oddziału: lek. med. Ewa Płachta

Pielęgniarka Oddziałowa: Iwona Sanecka

Oddział Noworodków i Wcześniaków Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego gwarantuje specjalistyczną, profesjonalną opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi.
Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki i leczenia noworodków urodzonych z porodów fizjologicznych, patologicznych oraz cięć cesarskich
Ogólna ilość miejsc dla noworodków: 45

Komórka działa w obszarach:
• Oddziału Położniczego „matka i dziecko” – 26 łóżek
• Oddział Patologii Noworodka – 19 stanowisk – w którym znajdują się:

– sala intensywnego nadzoru z 2 stanowiskami intensywnej terapii
– sala opieki ciągłej
– sala wcześniaków
– sala obserwacyjna

Oddział zatrudnia 3 lekarzy neonatologów, 2 lekarzy pediatrów oraz 21 pielęgniarek i położnych. Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem odbywa się w systemie dwudziestoczterogodzinnego monitoringu pod okiem lekarzy neonatologów i doświadczonej kadry pielęgniarskiej.
Personel ma wieloletnią praktykę w pracy z mamami i noworodkami. Stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w sympozjach, kurach i szkoleniach.
Oddział Neonatologiczny posiada wysokiej klasy sprzęt i aparaturę medyczną zapewniającą szybką diagnozę, monitorowanie, leczenie i podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych noworodków wymagających szczególnej opieki.
Na wyposażaniu Oddziału znajdują się między innymi urządzenia takie jak:

• Inkubatory otwarte
• Stanowiska reanimacyjne
• CPAP
• InflantFlow
• Neo-puff
• Pulsoksymetry
• Kardiomonitory
• Ultrasonografy
• Bilirubinometry
• Lampy do fototerapii
• Pompy infuzyjne

Już na Sali porodowej, niezależnie od rodzaju porodu, jeśli stan zdrowia mamy i dziecka na to pozwala, noworodek ułożony jest na piersi mamy. Pierwszy kontakt „skóra do skóry” to najważniejszy i najpiękniejszy moment dla obojga. Kontakt ten jest kontynuowany na sali poporodowej i trwa nieprzerwanie minimum dwie godziny, ale często jest wydłużany, zgodnie z potrzebą mamy i dziecka.
Opieka nad dziećmi na oddziale od urodzenia do wypisu, odbywa się w systemie „rooming-in”, co oznacza, że noworodki przebywają w łóżkach najazdowych na sali mamy. Rodzice mają stały kontakt z dziećmi, co pozwala im na szybkie nawiązanie bliskiej i jedynej w swoim rodzaju więzi. Stały kontakt matki z noworodkiem umożliwia ciągłą obserwację dziecka, rozpoznawanie i zaspokajanie jego potrzeb oraz naukę pielęgnacji i karmienia piersią pod okiem życzliwego i zawsze gotowego do pomocy personelu, a dziecku zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
Wizyty neonatologiczne odbywają się w obecności rodziców, a oddzielenie dziecka od mamy odbywa się tylko na czas wykonania u dziecka niezbędnych procedur, w przypadku wystąpienia wskazań medycznych, lub jeśli mama zadeklaruje chęć odpoczynku.

W szpitalu promowane jest karmienie naturalne. Dokładana jest dbałość, by od pierwszych chwil życia noworodki karmione były piersią, lub pokarmem mamy, jednak ostateczna decyzja o karmieniu zależy zawsze od matki. Jej decyzja jest przez personel zawsze akceptowana.

Jeśli mama decyduje się na karmienie neutralne, personel służy pomocą w dostawianiu do piersi, zapoznaje z wygodnymi pozycjami do karmienia, uczy jak i kiedy karmić malucha oraz jak utrzymać laktację, nawet jeśli mama będzie oddzielona od dziecka.
Mamy edukowane są z techniki odciągania pokarmu i zasad jego przechowywania. Nie podajemy smoczka niemowlętom karmionym piersią. Niezbędne dokarmianie prowadzimy przy użyciu metod, które nie zaburzają mechanizmu ssania piersią.
W trzeciej dobie po porodzie mamie proponowany jest udział w kąpieli pokazowej. Personel uczy jak kąpać, pielęgnować i dbać on delikatną i wrażliwą skórę noworodka. Mamy mogą uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące je pytania.

U wszystkich noworodków, po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodziców wykonujemy:

• badanie pulsoksymetryczne
• obowiązkowe szczepienia noworodkowe
• przesiewowe badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej
• obowiązkowe standardowe badania przesiewowe
• badanie USG stawów biodrowych

Przez cały okres pobytu w oddziale zapewniamy miłą i rodzinną atmosferę, służymy pomocą i radą, ułatwiamy młodym rodzicom przystosowanie do nowej życiowej roli.

Informacje o stanie zdrowia noworodków udzielane są codziennie od 10:00 do 14:00 przez kierownika oddziału lub jego zastępcę, osobom upoważnionym przez matkę. W niedzielę i święta informacji udziela lekarz dyżurny.

Prowadzimy Poradnię Neonatologiczną i Patologii Noworodka dla dzieci z problemami okołoporodowymi do ukończenia pierwszego roku życia. W ramach porad wykonujemy procedury usg głowy i jamy brzusznej.


[/restab]

[restab title=”Kontakt” ]

ul. Zegadłowicza 3
41-219 Sosnowiec
Kierownik: lek. Ewa Płachta –
32 41 30 380
Oddziałowa: Iwona Sanecka –
32 4130 381
Pokój Lekarski
32 41 30 383/384
Dyżurka Pielęgniarek
32 41 30 386/387
Lokalizacja:
budynek główny, IV piętro

[/restab]
[/restabs]

[URIS id=9012]