- Sosnowiecki Szpital Miejski - https://www.szpital.sosnowiec.pl -

Nowoczesny Blok Operacyjny Otwarty

10 października 2018r. odbyło się uroczyste otwarcie Bloku Operacyjnego umiejscowionego  w placówce Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ulicy Zegadłowicza 3 w centrum Sosnowca.

W tym ważnym i uroczystym dla nas wydarzeniu wzięli udział znakomici goście: przedstawiciele władz Miasta Sosnowca, Rady Miejskiej, Rady Nadzorczej Szpitala, Samorządu Województwa, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konsultanci Wojewódzcy, Kierownictwo Spółek i Instytucji miejskich, reprezentanci jednostki projektowej, radni, posłowie a także kadra lekarska pielęgniarska oraz administracja szpitala. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: Arkadiusz Chęciński Prezydent Miasta Sosnowca wraz z zastępcami: Anną Jedynak i Zbigniewem Byszewskim

Przybyłych gości powitał Artur Nowak Prezes Zarządu Szpitala wraz z Członkami Zarządu: Robertem Mędralą i Włodzimierzem Daniłowiczem.

Podczas uroczystości zwiedzający mogli zapoznać się z topografią i nowoczesnym wyposażeniem pomieszczeń bloku. Sale operacyjne są w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwalają na zwiększenie efektywności działania bloku i tym samym na skrócenie czasu operacji, mają również istotny wpływ na komfort pracy personelu.

Nowy Blok Operacyjny poprawi jakość leczenia pacjenta, w szerokim tego słowa znaczeniu – począwszy od standardów znieczulenia i samego zabiegu, poprzez bezpieczeństwo oddechowo – krążeniowe, leczenie bólu pooperacyjnego, na komforcie psychicznym kończąc.

Organizacja nowego bloku ukierunkowana jest na skoordynowaną opiekę nad pacjentem przed, w trakcie i po operacji. W wyposażonej w system monitoringu funkcji życiowych Sali powybudzeniowej, chorzy w spokoju, pod nadzorem lekarzy anestezjologów, będą mogli odpoczywać po zabiegu i dochodzić do siebie po znieczuleniu ogólnym. W przypadku znacznej części chorych, szczególnie osób starszych i z obciążeniem innymi chorobami, czas pooperacyjny jest etapem leczenia równie ważnymi  i obarczonym ryzykiem jak operacja.

Pawilon bloku operacyjnego, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Gorgoń, został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego, ma kształt prostokąta o wymiarach 48 x 26 m, odsuniętego od ścian istniejących skrzydeł szpitala o  ok. 10m. Jest to obiekt trzykondygnacyjny, połączony z istniejącym budynkiem pięciokondygnacyjnym łącznikiem, który umożliwia bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.

Na pierwszym piętrze pawilonu znajduje się Blok Operacyjny z sześcioma salami operacyjnymi, dedykowanymi poszczególnym specjalnościom, chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Stoły operacyjne i wyposażenie poszczególnych sal zostało dostosowane do szczególnych potrzeb odbywających się tam zabiegów.

W nowo powstałym pawilonie znajduje się również sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny i multimedialny pozwalający na bezpośrednią transmisję wykonywanego zabiegu na sali operacyjnej oraz komunikacją dźwiękową miedzy salami operacyjnymi a pomieszczeniem konferencyjnym. Jest to niezbędny element dla rozwoju Szpitala jako ośrodka szkoleniowego.

Blok operacyjny