Historia Szpitala

divider-icon

Projekt Szpitala powstał w 1957 roku, a budowa rozpoczęła się w 1959 roku. Uroczyste otwarcie nowej placówki nastąpiło 22 lipca 1964 roku. Całość kosztów powstania inwestycji oszacowana została na 80 mln złotych. W pierwszej kolejności w placówce przy ulicy Zegadłowicza uruchomiono oddziały chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwa, chorób wewnętrznych, neurologii i laryngologii oraz przeniesiony ze Szpitala Dziecięcego oddział chirurgii dziecięcej. Nowo postały Szpital dysponował 36 łóżkami i 30 miejscami na oddziale położniczym.

W kolejnym etapie rozwoju placówki, w lutym 1965 roku utworzono oddział urologiczny, a w listopadzie 1970 roku oddział chirurgii urazowej. Na koniec 1970 roku w szpitalu działo już 8 oddziałów, w tym 6 zabiegowych. Placówka obsługiwała Miasto Sosnowiec, teren całego Zagłębia oraz miasta które nie posiadały oddziałów specjalistycznych. W roku 1994 Szpital dysponował już bazą łóżkową na poziomie 466 łóżek, posiadał 10 oddziałów oraz liczne poradnie i pracownie.