• Strona główna
  • Aktualności
  • Pierwsza pokazowa operacja transmitowana na żywo – premiera nowoczesnej sali audiowizualnej z przeznaczeniem do specjalistycznych szkoleń dla lekarzy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim
Pierwsza pokazowa operacja transmitowana na żywo – premiera nowoczesnej sali audiowizualnej z przeznaczeniem do specjalistycznych szkoleń dla lekarzy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

14 października, 2019

Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizował specjalistyczną operację transmitowaną na żywo w ramach Sosnowieckich Warsztatów Ortopedycznych, które odbyły się w piątek 11 października w sosnowieckiej placówce. Skomplikowany zabieg endoprotezoplastyki stawu ramiennego prowadzony był przez światowej klasy chirurga barkowego z Francji dr. Jeana Grimberga. Lekarze ortopedzi z całego województwa – uczestnicy warsztatów, obecni na sali szkoleniowej w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, mogli na bieżąco śledzić każdy etap operacji i  obserwować technikę paryskiego specjalisty. Wydarzenie, które prezentuje wysoki potencjał szkoleniowy lecznicy, zostało zorganizowane z inicjatywy dr. n. med. Bogdana Wójcika – kierownika Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej sosnowieckiej placówki.

Specjalistyczna operacja – endoprotezoplastyka stawu ramiennego – jest jedną z metod leczenia, a często jedyną skuteczną, pacjentów zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu ramiennego. Pacjenci cierpiąc z bólu, mają ogromne problemy z jedzeniem, ubraniem czy uczesaniem się, bo nie potrafią unieść rąk ponad głowę. Dawniej choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego dotykała ludzi starszych lub po urazach, dzisiaj coraz częściej cierpią na nią także aktywnie fizycznie młodzi ludzie. Ze względu na troskę o pacjentów i chęć rozpowszechnienia tej operacji w kraju – Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizował Sosnowieckie Warsztaty Ortopedyczne i zaprosił jednego z najlepszych paryskich chirurgów barku – dr. Jeana Grimberga, aby podczas pokazowej operacji na żywo zaprezentował lekarzom możliwości w leczeniu schorzeń stawu ramiennego. To pierwsze tego typu wydarzenie w sosnowieckiej placówce. Zaproszony specjalista wykonał skomplikowaną operację endoprotezoplastyki odwróconej stawu ramiennego z przeniesieniem przyczepu ścięgna mięśnia najszerszego grzbietu. Zabieg był transmitowany na żywo, dr Jean Grimberg na bieżąco opisywał kolejne etapy operacji i opowiadał o wykonywanych czynnościach, a zaproszeni uczestnicy mogli obserwować przebieg zabiegu wprost z sali szkoleniowej. Transmisję moderował dr. n. med. Roman Brzóska, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Prezes Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia,  Prezydent sekcji barkowej Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii (ESA-ESSKA) w latach 2016-2018, kierownik departamentu Barku i Kończyny Górnej Oddziału Ortopedii Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej, który również udzielał merytorycznego komentarza. Francuskiemu specjaliście asystowali dr Tomasz Kaczor oraz dr Robert Wilk – lekarze ortopedzi na co dzień pracujący w szpitalu w Sosnowcu.

Metoda ta została wymyślona i opracowana we Francji, dlatego francuscy chirurdzy są jej pionierami. Głównym celem tego zabiegu jest przede wszystkim usunięcie bólu, który towarzyszy pacjentom przy najprostszych czynnościach oraz zwiększenie ruchomości i poprawienie jakości życia. Ból po operacji znika już po 3 miesiącach, natomiast pełna mobilność wraca średnio od 3 do 6 miesięcy. Operacja przebiegła bardzo dobrze i bez zakłóceń, mimo, iż przypadek nie był prosty, gdyż pacjent był mocno umięśniony. – komentował tuż po operacji dr Jean Grimberg z Paryża.

Dr Jean Grimberg specjalizuje się w chirurgii ortopedycznej i traumatologicznej, szczególnie w zakresie barku i kolana. Studiował w Paryżu na uczelniach takich jak Arts et Métiers ParisTech, Université de Paris V oraz Saint Antoine Medical University Paris VI. Obecnie współpracuje z kliniką Jouvenet – Ramsay Générale de Santé, gdzie zoperował już ponad 400 pacjentów oraz Uniwersyteckim Szpitalem Armanda Trousseau.

Taka operacja to rzadkość w naszym kraju

W Polsce endoprotezoplastyka stawu ramiennego jest wykonywana bardzo sporadycznie, choć przywraca pacjentom sprawność ruchową. Oznacza to, że pacjenci muszą żyć w bólu i pogodzić się z niepełnosprawnością.

Zabieg ten jest niezwykle rzadki w naszym kraju. W ubiegłym roku endoprotezy stawu barkowego stanowiły niecały procent wszystkich wykonanych endoprotezoplastyk w Polsce. Tylko w województwie śląskim wykonano zaledwie 75 takich operacji, z czego 10 w naszym Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Cieszymy się, że tak ceniony ekspert z Paryża – specjalista w chirurgii stawu barkowego i kolanowego – przyjął nasze zaproszenie i możemy w tak znakomitym gronie ekspertów doskonalić się z myślą o naszych pacjentach. Cieszy mnie również fakt, że zaproszenie na Sosnowieckie Warsztaty Ortopedyczne przyjęli lekarze z całego województwa, a my możemy zaprezentować potencjał naszego zespołu – podsumowuje dr. n. med. Bogdan Wójcik, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej sosnowieckiej placówki, organizator warsztatów ortopedycznych.

Operacja ta jest skomplikowanym zabiegiem, wymaga wyjątkowej precyzji i umiejętności oraz szerokiej wiedzy w zakresie endoprotezoplastyki stawu ramiennego. Liczba oddziałów ortopedycznych, które wykonują ten zabieg jest niewielka, dlatego tak ważne jest szkolenie lekarzy ortopedów i doskonalenie ich techniki operacyjnej. Pokazowa operacja dr. Jeana Grimberga to doskonała możliwość nauki i rozwoju umiejętności oraz okazja dla lekarzy do wysłuchania wybitnego, światowego specjalisty z bogatym doświadczeniem.

Skomplikowany zabieg

Dzisiaj tę samą operację przeprowadzono u dwóch osób. W pierwszej kolejności operowany był 75-letni pacjent z przewlekłym zespołem bólowym lewego barku i znacznym ograniczeniem ruchu po urazie, którego doznał 20 lat temu – pacjent nie mógł w pełni unieść ręki lewej. Następnie operowano 78-letnią pacjentkę z silnymi bólami prawego barku, znacznie ograniczonymi ruchami w stanie po złamaniu wieloodłamowym. Wykonane operacje endoprotezoplastyki odwróconej stawu ramiennego z przeniesieniem przyczepu ścięgna mięśnia najszerszego grzbietu to skomplikowane zabiegi, który przeprowadza się w sytuacji, gdy zmianom zwyrodnieniowym towarzyszą uszkodzenia okolicznych ścięgien. Endoproteza odwrócona jest specjalnie zaprojektowana tak, aby pacjent mógł wykonać ruchy w stawie ramiennym, angażując inny, przeważnie, nieuszkodzony mięsień –  czyli mięsień naramienny. Pacjent w trakcie operacji ułożony jest w nietypowej pozycji półsiedzącej – tzw. beach chair.

Sosnowieckie Warsztaty Ortopedyczne

Operacja poprzedzona została prelekcjami specjalistów na temat współczesnych możliwości terapeutycznych oraz technik operacyjnych w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Tuż przed, odbyła się prezentacja przypadków. Sosnowieckie Warsztaty Ortopedyczne zgromadziły kilkudziesięciu specjalistów ortopedów z całego województwa. Po zabiegu dr Jean Grimberg dokładnie opowiedział o wykonanej endoprotezoplastyce, zastosowanej technice i zawiłościach operacji.

Nowoczesna technologia w szkoleniu lekarzy

Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizował pierwsze tego typu szkolenie połączone z pokazową operacją dla specjalistów ortopedów z całego regionu.  Dzięki takim warsztatom specjalistyczna operacja endoprotezoplastyki stawu ramiennego ma szansę dotrzeć do większej liczby szpitali i tym samym zwiększyć liczbę tego typu zabiegów w województwie, a nawet w całej Polsce i w konsekwencji przywrócić sprawność wielu pacjentom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe barku. Przebieg operacji transmitowano w wysokiej rozdzielczości do sali szkoleniowej sosnowieckiej placówki. Nowoczesny blok operacyjny, w którym odbywał się zabieg, jest w pełni przygotowany do realizacji transmisji na żywo. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu audiowizualnego, możliwy jest przesył obrazu i dźwięku w najlepszej jakości. Tak przystosowana sala operacyjna Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, dająca możliwość transmisji wykonywanych działań, ma wysoki potencjał szkoleniowy. Dzięki tego typu pokazowym operacjom lekarze mogą zdobywać nowe, cenne umiejętności i przyglądać się nowym technikom wykorzystywanym przez wybitnych specjalistów.

– W sosnowieckim szpitalu dysponujemy nie tylko nowoczesnym sprzętem służącym leczeniu pacjentów, ale także zapleczem technicznym pozwalającym na transmitowanie operacji na żywo, co daje nam ogromny potencjał szkoleniowy, z którego korzystają nie tylko nasi lekarze. Nasz Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej należy do wiodących w regionie, czego dowodzą także dzisiejsze międzynarodowe warsztaty z udziałem kilkudziesięciu lekarzy. – wskazuje Dariusz Skłodowski, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.