Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację na zakup tomografu komputerowego.

7 listopada, 2014

Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację na zakup tomografu komputerowego i tym samym został wybrany na realizatora „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”. Jest to duża szansa dla Szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców Sosnowca i okolic.
Onkolodzy prognozują bowiem, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat zachorowalność na nowotwory będzie rosła. Jest to związane z procesem starzenia się społeczeństwa. Ryzyko zachorowania na większość nowotworów złośliwych wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Istotny wzrost zachorowalności będzie dotyczył raka jelita grubego i płuca. Powodzenie leczenia tych nowotworów bardzo silnie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wykryte zbyt późno – prowadzą do śmierci.
Skuteczność profilaktyki i wczesnej diagnostyki w walce z nowotworami potwierdza zahamowanie wzrostu śmiertelności kobiet z powodu raka piersi i spadek z powodu raka szyjki macicy. Tutaj intensywna kampania profilaktyczna w postaci mammografii, czy badań cytologicznych trwa od lat. Uczestniczy w niej również Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Miasto Sosnowiec, finansując badania mammograficzne dla kobiet poniżej 50 roku życia.
Włączenie Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego do „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych” ma tym większe znaczenie, że jest on jednym z dwóch szpitali w województwie śląskim, które otrzymały dotację na tomograf komputerowy.