Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17 listopada, 2016

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17 listopada 2016 roku po raz 32 obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Amatorów niebieskiego dymka, nie odstraszają informacje umieszczone na paczce papierosów – „Palenie zabija”. Na ograniczenie palenia nie wpływa nawet wprowadzony ustawowo „Zakaz palenia w miejscach publicznych”.

Dlatego warto przypomnieć:

  1. Palenie zabija. Nie tylko palaczy, ale także osoby z najbliższego otoczenia (tzw. palenie bierne). Wywołuje min. raka płuc, raka gardła, raka krtani, zawał serca, udar mózgu, miażdżycę, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego.

    Kobiety w ciąży palące bądź wdychające dym papierosowy narażają swoje nienarodzone dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne.

  2. Dym tytoniowy przyspiesza starzenie- powoduje niedotlenienie naczyń włosowatych, skóra ma bardzo nieestetyczny szary odcień, szybciej i bardziej uwidaczniają się zmarszczki (efekt szybszego starzenia), zwłaszcza nad górną wargą – nazywane zmarszczkami palacza.

  3. Palenie papierosów powoduje nieświeży oddech z ust. Zęby stają się żółte, dziąsła zaczerwienione. Rano występują napady suchego, męczącego kaszlu.

  4. Papieros niszczy płytkę paznokciową – staje się zażółcona, w niektórych przypadkach zażółceniu ulegają również opuszki palców.

  5. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym odkładają się we włosach, które tracą przez to swój blask, szybciej się przetłuszczają, nie chcą się układać, przyjmować farby koloryzującej

    i brzydko pachną.

  6. Nałóg powoduje straty finansowe – palacz każdego miesiąca puszcza z dymem co najmniej 200 zł.

Wszyscy nałogowi palacze twierdzą, że papieros odsrtesowuje. Nic bardziej złudnego! Papieros tylko chwilowo daje uczucie pozornego zadowolenia. Każdy kolejny dymek tylko na krótki czas znosi rozdrażnienie spowodowane głodem nikotynowym (brakiem substancji psychoaktywnej aplikowanej wraz z każdym zapalonym papierosem). Z badań wynika, że niemożliwe jest spokojne zaśnięcie, gdy wcześniej wypalimy 5 papierów jeden po drugim, więc w czym upatrujemy działania uspakajającego? Papieros takiego działania nie posiada.

Inni zwolennicy twierdzą, że nie potrafią kreatywnie myśleć bez papierosa, że tylko wypalony papieros pomaga im skoncentrować się na wyznaczonym zadaniu. Papieros w żaden sposób nie wpływa na koncentrację, kreatywność, odporność na stres. Nie można się skupić na pracy, na wyznaczonym zadaniu, problemie, gdyż jedyne o czym potrafi myśleć palacz – to chęć zapalenia. Po dostarczeniu do organizmu nikotyny uzyskuje tylko chwilowe poczucie bystrości umysłu – do następnego niebieskiego obłoczka i tak od papierosa do papierosa. Iluzja wpędza palacza w szpony śmiertelnego w skutkach nałogu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu staje się doskonałą okazją do przypomnienia, jak zgubnym i złudnym nałogiem jest palenie tytoniu, który zaczyna się zwykle od spróbowania. Włączajmy się do propagowania idei Rzucenia Palenia i wspierajmy osoby walczące z nałogiem. Satysfakcja z osiągniętego celu będzie niebagatelna chociaż okupiona wieloma trudami i walką

z samym sobą. Pamiętajmy, że walczymy o zdrowie nie tylko swoje ale także swoich najbliższych.

 

Autor: Hanna Ambroziak – Specjalista ds. epidemiologii w Dziale Epidemiologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z .o.o.