Pomóż znaleźć dawców – Dni Dawcy Szpiku w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu

17 sierpnia, 2012

W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Im więcej osób będzie zarejestrowanych jako potencjalni dawcy, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z dyrekcją i personelem Szpitala Miejskiego w Sosnowcu zorganizowali Dni Dawcy Szpiku, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. Akcja organizowana jest z inicjatywy Pani Ewy Chróścickiej – pracownika Szpitala.

W Polsce zarejestrowanych jest około 345 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 240 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 222 osoby oddało swoje komórki macierzyste lub szpik dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Od 16-31 sierpnia 2012. w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS Polska.
Akcja jest otwarta dla wszystkich, którzy zechcą zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
16-31 sierpnia 2012, (bez sobót i niedziel)

Adres: ul. Szpitalna 1 w godzinach: 8.00 – 14.00
Mejsce: Gabinet Zabiegowy (006) Poradnia Laryngologiczna

Adres: ul. Zegadłowicza 3 w godzinach: 7.30 – 8.30
Miejsce: Punkt Pobrań Krwi, parter

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

REJESTRACJA PODCZAS AKCJI SZPITALNEJ POLEGA NA SAMODZIELNYM POBRANIU WYMAZU Z JAMY USTNEJ PAŁECZKAMI (WACIKAMI) OTRZYMANYMI WRAZ Z ANKIETĄ PODCZAS REJESTRACJI.
Jest to metoda prostsza dla dawcy, nie wymaga wizyty u lekarza i pobierania krwi.

Na podstawie wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Kontakt:
– Katarzyna Jabłońska – DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska katarzyna.jablonska@dkms.pl tel. 22 572 30 12

-Ewa Chróścicka – koordynator ze strony Szpitala Miejskiego echroscicka@szpital.sosnowiec.pl , tel. 32 41 30 171