Uroczysta inauguracja uruchomienia nowoczesnego tomografu komputerowego.

13 kwietnia, 2015

W dniu 2 kwietnia 2015 r. w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp z o. o. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowoczesnego tomografu komputerowego. W przecięciu wstęgi, które miało miejsce w budynku Szpitala przy ul. Zegadłowicza wzięli udział m. in Prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, Zastępca Prezydenta Anna Jedynak, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Halina Czapla, Przewodniczący Rady Miasta Michał Potoczny, Zarząd Szpitala na czele z Prezesem Arturem Nowakiem, przedstawiciele Rady Nadzorczej, Personelu medycznego i niemedycznego Placówki.

– To kolejna inwestycja w Sosnowiecki Szpital. W każdej chwili ktoś z nas może potrzebować pomocy. Chcemy leczyć naszych mieszkańców w komfortowych warunkach, na najlepszym sprzęcie. Ten zakup to duża szansa dla wielu sosnowiczan, jak również mieszkańców okolicznych miast. Cieszę się, że Szpital tak sprawnie pozyskuje fundusze zewnętrzne – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Szpital, jako jeden z dwóch w całym województwie, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na realizację zadania pn. „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów” w ramach programu zdrowotnego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”.
64-rzędowy tomograf komputerowy wśród wielu nowoczesnych rozwiązań posiada oprogramowanie onkologiczne. Zapewnia on wysokiej jakości badania szerokiego spektrum procedur onkologicznych, a także naczyniowych, mózgowych, w obszarze klatki piersiowej, brzucha, procedur kardiologicznych, ortopedycznych, neurologicznych i innych.
Aparat dysponuje wszystkimi niezbędnymi możliwościami technicznymi i inteligentnym oprogramowaniem, które ułatwiają spełnienie coraz wyższych, kluczowych wymagań w zakresie jakości obrazu.

Jest to duża szansa dla Szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców Sosnowca i okolic. Jak podkreśla Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o, Artur Nowak – onkolodzy prognozują bowiem, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat zachorowalność na nowotwory będzie rosła. Jest to związane z procesem starzenia się społeczeństwa. Ryzyko zachorowania na większość nowotworów złośliwych wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Istotny wzrost zachorowalności będzie dotyczył raka jelita grubego i płuca. Powodzenie leczenia tych nowotworów bardzo silnie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wykryte zbyt późno – prowadzą do śmierci.

Skuteczność profilaktyki i wczesnej diagnostyki w walce z nowotworami potwierdza zahamowanie wzrostu śmiertelności kobiet z powodu raka piersi i spadek z powodu raka szyjki macicy. Tutaj intensywna kampania profilaktyczna w postaci mammografii, czy badań cytologicznych trwa od lat. Uczestniczy w niej również Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Miasto Sosnowiec, finansując badania mammograficzne dla kobiet poniżej 50 roku życia.

Uroczysta inauguracja uruchomienia nowoczesnego tomografu komputerowego.