Uroczysta inauguracja uruchomienia nowoczesnego tomografu komputerowego.

13 kwietnia, 2015

W dniu 2 kwietnia 2015 r. w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp z o. o. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowoczesnego tomografu komputerowego. W przecięciu wstęgi, które miało miejsce w budynku Szpitala przy ul. Zegadłowicza wzięli udział m. in Prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, Zastępca Prezydenta Anna Jedynak, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Halina Czapla, Przewodniczący Rady Miasta Michał Potoczny, Zarząd Szpitala na czele z Prezesem Arturem Nowakiem, przedstawiciele Rady Nadzorczej, Personelu medycznego i niemedycznego Placówki.

– To kolejna inwestycja w Sosnowiecki Szpital. W każdej chwili ktoś z nas może potrzebować pomocy. Chcemy leczyć naszych mieszkańców w komfortowych warunkach, na najlepszym sprzęcie. Ten zakup to duża szansa dla wielu sosnowiczan, jak również mieszkańców okolicznych miast. Cieszę się, że Szpital tak sprawnie pozyskuje fundusze zewnętrzne – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Szpital, jako jeden z dwóch w całym województwie, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na realizację zadania pn. „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów” w ramach programu zdrowotnego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”.
64-rzędowy tomograf komputerowy wśród wielu nowoczesnych rozwiązań posiada oprogramowanie onkologiczne. Zapewnia on wysokiej jakości badania szerokiego spektrum procedur onkologicznych, a także naczyniowych, mózgowych, w obszarze klatki piersiowej, brzucha, procedur kardiologicznych, ortopedycznych, neurologicznych i innych.
Aparat dysponuje wszystkimi niezbędnymi możliwościami technicznymi i inteligentnym oprogramowaniem, które ułatwiają spełnienie coraz wyższych, kluczowych wymagań w zakresie jakości obrazu.

Jest to duża szansa dla Szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców Sosnowca i okolic. Jak podkreśla Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o, Artur Nowak – onkolodzy prognozują bowiem, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat zachorowalność na nowotwory będzie rosła. Jest to związane z procesem starzenia się społeczeństwa. Ryzyko zachorowania na większość nowotworów złośliwych wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Istotny wzrost zachorowalności będzie dotyczył raka jelita grubego i płuca. Powodzenie leczenia tych nowotworów bardzo silnie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wykryte zbyt późno – prowadzą do śmierci.

Skuteczność profilaktyki i wczesnej diagnostyki w walce z nowotworami potwierdza zahamowanie wzrostu śmiertelności kobiet z powodu raka piersi i spadek z powodu raka szyjki macicy. Tutaj intensywna kampania profilaktyczna w postaci mammografii, czy badań cytologicznych trwa od lat. Uczestniczy w niej również Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Miasto Sosnowiec, finansując badania mammograficzne dla kobiet poniżej 50 roku życia.

Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...