Nowoczesny Blok Operacyjny Otwarty

icon

Nowoczesny Blok Operacyjny Otwarty

10 października 2018r. odbyło się uroczyste otwarcie Bloku Operacyjnego umiejscowionego  w placówce Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ulicy Zegadłowicza 3 w centrum Sosnowca.

Nowy Blok Operacyjny poprawi jakość leczenia pacjenta, w szerokim tego słowa znaczeniu – począwszy od standardów znieczulenia i samego zabiegu, poprzez bezpieczeństwo oddechowo – krążeniowe, leczenie bólu pooperacyjnego, na komforcie psychicznym kończąc.

Organizacja nowego bloku ukierunkowana jest na skoordynowaną opiekę nad pacjentem przed, w trakcie i po operacji. W wyposażonej w system monitoringu funkcji życiowych Sali powybudzeniowej, chorzy w spokoju, pod nadzorem lekarzy anestezjologów, będą mogli odpoczywać po zabiegu i dochodzić do siebie po znieczuleniu ogólnym. W przypadku znacznej części chorych, szczególnie osób starszych i z obciążeniem innymi chorobami, czas pooperacyjny jest etapem leczenia równie ważnymi  i obarczonym ryzykiem jak operacja.

Pawilon bloku operacyjnego, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Gorgoń, został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego, ma kształt prostokąta o wymiarach 48 x 26 m, odsuniętego od ścian istniejących skrzydeł szpitala o  ok. 10m. Jest to obiekt trzykondygnacyjny, połączony z istniejącym budynkiem pięciokondygnacyjnym łącznikiem, który umożliwia bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.

Na pierwszym piętrze pawilonu znajduje się Blok Operacyjny z sześcioma salami operacyjnymi, dedykowanymi poszczególnym specjalnościom, chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Stoły operacyjne i wyposażenie poszczególnych sal zostało dostosowane do szczególnych potrzeb odbywających się tam zabiegów.

W nowo powstałym pawilonie znajduje się również sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny i multimedialny pozwalający na bezpośrednią transmisję wykonywanego zabiegu na sali operacyjnej oraz komunikacją dźwiękową miedzy salami operacyjnymi a pomieszczeniem konferencyjnym. Jest to niezbędny element dla rozwoju Szpitala jako ośrodka szkoleniowego.

Relacje mediów z otwarcia bloku operacyjnego:

http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/sosnowiecki-szpital-miejski-ma-nowy-blok-operacyjny-za,4834873,artgal,t,id,tm.html/

https://plus.dziennikzachodni.pl/sosnowiecki-szpital-miejski-ma-nowy-blok-operacyjny-na-prawie-45-milionow-zlotych-dzis-zostal-otwarty/ar/13564208/

http://www.sosnowiec.pl/miasto/aktualnosci/k1,9,inwestycje/id,14893,blok_operacyjny_na_miare_xxi_wieku.html/

https://silesion.pl/sosnowiec-nowy-blok-operacyjny-w-szpitalu-miejskim-10-10-2018/

http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/51,93867,24026328.html?i=14&disableRedirects=true/

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/oto-nowy-blok-operacyjny-w-sosnowcu/ntdcjbn/

http://slask.eska.pl/newsy/sosnowiec-ma-nowy-blok-operacyjny-kosztowal-45-milionow-zlotych-zdjecia-wideo/741859/

http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Sosnowiec-otwarto-nowy-blok-operacyjny-szpitala-miejskiego,188394,3.html/

http://twojezaglebie.pl/sosnowiecki-szpital-ma-nowy-blok//

http://www.radiopiekary.pl/2018/10/10/nowy-blok-operacyjny-w-szpitalu-w-sosnowcu-wchodzimy-w-zupelnie-nowy-etap-zdjecia//

Otwarcie bloku operacyjnego

Zdjęcia: Agnieszka Biegun Foto Biegun