Sosnowiecki Dzień Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej

29 marca, 2024

Zapraszamy wszystkie mieszkanki Sosnowca na Sosnowiecki Dzień Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej, który odbędzie się 4 kwietnia na terenie naszego Szpitala w godzinach od 12 do 17. Cytobus będzie czekał przed budynkiem Szpitala.

Panie będą mogły nieodpłatnie skorzystać z:

 • badań cytologicznych (cytologia płynna, HPV) wykonywanych w cytobusie,
 • badania ginekologicznego, w tym badania USG ginekologicznego (USG przez powłoki brzuszne oraz USG dopochwowe),
 • konsultacji psychologicznej,
 • konsultacji dietetycznej,
 • konsultacji ginekologicznej,
 • porad i wsparcia sosnowieckich Amazonek,
 • edukacji zdrowotnej poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy.

Sosnowiecki Dzień Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej ma na celu przede wszystkim przebadanie kobiet pod kątem wczesnego wykrycia zmian nowotworowych szyki macicy oraz spopularyzowanie wiedzy na temat przesiewowych badań profilaktycznych. Kobiety zachęcane będą również do samokontroli badania piersi.

Jak się przygotować do badania?

 1. Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Badania nie wykonuje się w czasie miesiączki.
 2. Co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, kremów i nawilżaczy czy irygacji pochwy.
 3. Na dzień przed badaniem unikać długiej kąpieli w wannie, stosowania mydeł o silnie zasadowym odczynie. Nie należy również korzystać z basenów i kąpielisk wodnych.
 4. Czas od ostatniego badania ginekologicznego, kolposkopii czy dopochwowego USG do zgłoszenia się na badanie cytologiczne powinien wynosić co najmniej 1 dzień.
 5. Wskazane jest, aby 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia płciowego.

Projekt ten powstał przy współpracy z miastem, Anną Jedynak-Rykałą, Wicemarszałkinią Województwa Śląskiego oraz podmiotami leczniczymi takimi jak: Katowickie Centrum Onkologii, Przychodnią Milowice Sp. z o.o. w Sosnowcu, Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu, Sosnowieckim Stowarzyszeniem Amazonek „Życie”  oraz Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sosnowcu.

Do zobaczenia!