Nasi lekarze ortopedzi przetarli szlak BioPoly w województwie śląskim!

3 marca, 2017

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. odbył się wyjątkowy zabieg. Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu pod kierownictwem dr n. med. Bogdana Wójcika jako pierwsi w województwie śląskim wszczepili pacjentce nowatorski implant BioPoly RS do częściowej protezoplastyki kolana. Metoda znajduje zastosowanie przy objawowych lub ostrych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzęstnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach kłykci kości udowej, ale nie na tyle poważnych, by zastosować klasyczną endoprotezę stawu kolanowego. Z taką sytuacją lekarze z Sosnowca spotkali się u pacjentki z chorobą zwyrodnieniową kolana prawego, objawiającą się ubytkiem chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej.

– Chora od kilku lat zgłaszała nasilające się dolegliwości bólowe w wyniku których zmuszona była do poruszania się przy pomocy kuli łokciowej. W 2015 r. u pacjentki przeprowadzono zabieg artroskopii stawu kolanowego z poprawą stanu klinicznego. Nastąpił jednak nawrót dolegliwości bólowych i narastanie zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego z ubytkiem tkanki chrzęstnej. Chorą zakwalifikowano do zabiegu endoprotezoplastyki powierzchniowej, polegającego na wszczepieniu implantu BioPoly umocowanego bezcementowo, który wypełnił 20-milimetrowy ubytek w chrząstce stawowej – wyjaśnia dr n. med. Bogdan Wójcik, kierujący zespołem ortopedów wykonujących zabieg. – BioPoly to ortopedyczny biomateriał nowej generacji, składający się z kwasu hialuronowego – Bio i polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej – Poly, osadzonej na tytanowej matrycy. Ten opatentowany biomateriał wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami, odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnie stawową – dodaje dr n. med. Bogdan Wójcik.

Specjaliści z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego dostrzegają pięć zasadniczych korzyści klinicznych wynikających z zastosowania metody BioPoly:
1. Przywrócenie funkcjonalności powierzchni stawowej w celu powstrzymania mechanicznego tarcia i zniszczenia otaczających ubytek powierzchni stawowych.
2. Umożliwienie szybkiego obciążania czego rezultatem jest szybka rehabilitacja i powrót do aktywności.
3. Zachowanie anatomii poprzez mechaniczne wypełnienie tkanki.
4. Prosty, powtarzalny mini-inwazyjny zabieg.
5. Wyniki badań wykazują znacznie zmniejszony poziom bólu, poprawę aktywności fizycznej oraz podniesienie jakości życia.

– Jestem dumny z naszych lekarzy. Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu to jedna z wizytówek naszego Szpitala – mówi Artur Nowak, Prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z .o.o. – Cieszę się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody BioPoly, a co za tym idzie mało inwazyjnego zabiegu, mogliśmy poprawić jakość życia pacjentce – dodaje prezes Nowak.

BioPoly