Pół tysiąca testów na COVID-19 dla Szpitala od miasta

8 kwietnia, 2020

Urząd Miasta w Sosnowcu zakupił pakiet 500 profesjonalnych testów wykrywających obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Badania będą wykonywane w działającym w Sosnowcu Laboratorium Genetycznym Gyncentrum i przeznaczone zostaną do diagnozowania personelu medycznego Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, który na co dzień walczy o zdrowie i życie Pacjentów. Testy będą również wykonywane Pacjentom wskazanym przez lekarzy do szybkiej diagnozy pod kątem koronawirusa. To dla Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego realne wsparcie i znaczące ułatwienie w szeregu procedur, które pozwoli na troskę o Pacjentów i ochronę personelu. Pierwsze testy trafią do laboratorium jeszcze dziś.

Sosnowiec tym samym jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które uzyskało dostęp do profesjonalnych i rzetelnych testów wykrywających obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki działaniom Urzędu Miasta w Sosnowcu, szybkiej diagnozie będzie mógł być poddany personel Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz wszyscy pacjenci, których stan zdrowia będzie wymagał niemal natychmiastowego badania pod kątem zakażenia koronawirusem. Znacząco skróci się czas oczekiwania na pobranie wymazu, jak i na wynik testu.

 – Postanowiliśmy kupić pakiet pół tysiąca testów, który przeznaczymy na użytek personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, a więc tych, którzy są na pierwszej linii walki z wirusem. Jeśli takie będą zalecenia lekarzy, to testy będą również wykonywane pacjentom wskazanym do szybkiej diagnozy – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rzetelne testy to podstawa

W nowoczesnej przestrzeni działu biotechnologicznego w Laboratorium Gyncentrum, uruchomiono specjalną pracownię wirusologii, w której będą prowadzone badania w kierunku wykrywania koronawirusa. Opracowany przez diagnostów laboratoryjnych Gyncentrum protokół testów molekularnych oparty jest na rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) technologii real time PCR. Badanie wykonywane będzie na materiale pobranym z gardła lub nosogardzieli pacjenta. Jak zaznacza Prezydent Sosnowca: – Realizujemy tym samym zalecenia Świato­wej Organizacji Zdrowia (WHO), która podkreśla, że wykonywanie dużej liczby testów to najlepsze rozwiązanie – i dodaje: Wiemy też, że jest pewien problem z szybkością wykonywania testów, stąd możliwość zrobienia ich na miejscu to dla nas ogromie ułatwienie.  Wynik dostępny jest w ciągu 1 dnia roboczego. Testy wykonywane są w siedzibie Szpitala Gyncentrum mieszczącego się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Specjalistyczne badania

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum z Sosnowca dołączyło do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki do badań będą przyjmowane na zlecenie śląskich stacji sanitarno – epidemiologicznych i szpitali, a badania będą wykonywane w pracowni wirusologii działającej na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Ponadto, badania będą przeprowadzane przez przygotowany do tego zadania personel, który ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt. U niektórych osób, które zostały zarażone koronawirusem COVID-19 należy wykonać nie tylko testy na obecność patogenu, ale również badania mające na celu wykluczenie chorób współistniejących mogących zakłócać wyniki testu.