Powrót do normalnego trybu pracy

8 kwietnia, 2022

Sosnowiecki Szpital Miejski 31 marca zakończył swoją rolę jako szpital covidowy i powrócił do normalnej pracy. Pozyskany w czasie pandemii sprzęt i aparatura medyczna (m.in. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop) będą nadal służyć pacjentom. W czasie ostatniej fali pandemii Szpital posiadał 110 łóżek covidowych w tym 3 respiratorowe. W ciągu ostatnich czterech miesięcy leczyliśmy blisko 1000 pacjentów chorych na Covid -19, większość wymagała kuracji tlenem, a u 91 osób zastosowano leczenie z użyciem respiratora.

Jednocześnie nieprzerwanie pracował Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej, a również Oddział Urologii.

Kilka dni temu na powrót ruszyły Oddziały: Chorób Wewnętrznych I i Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym.

Wkrótce nastąpi otwarcie Oddziału Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią i Urologią, następnie Oddziału Otolaryngologii, Geriatrii, a po remoncie również Oddziału Skórno-Wenerologicznego.

Tak znaczący udział Szpitala Miejskiego w leczeniu najciężej chorych pacjentów z Covid – 19 był możliwy dzięki zaangażowaniu kadry medycznej, w tym pracujących na co dzień w bloku operacyjnym lekarzy anestezjologów. W sumie, w różnych rolach, w walce z Covid – 19 w Sosnowieckim Szpitalu pracowało blisko 700 osób. Byli to lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Równie ważne było także ciągłe zaangażowanie rehabilitantów, psychologów, służb epidemiologicznych, opiekunów medycznych, salowych, diagnostów laboratoryjnych, pracowników apteki, administracji i wszystkich pracowników pozostałych zawodów medycznych i niemedycznych.

Im wszystkim dzisiaj serdecznie dziękujemy. Wspólnie zdaliśmy najważniejszy egzamin.