27 CZERWCA ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ

27 czerwca, 2017

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca w rocznicę odkrycia insuliny, ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobą a także zachęcenie do badań profilaktycznych.

Cukrzyca to właściwie grupa chorób metabolicznych, w przebiegu których we krwi utrzymuje się drastycznie podwyższony poziom cukru. Jest to spowodowane niedoborem insuliny wydzielanej przez komórki trzustki (typ 1) lub brakiem reakcji komórek na wydzielaną insulinę (typ 2). Chorzy na cukrzycę często oddają mocz, wciąż mają pragnienie i są głodni. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może prowadzić do wielu komplikacji – jak choroba wieńcowa, udar, niewydolność nerek czy ślepota.

W Polsce na cukrzyce cierpi około 3 mln osób, z czego 80 % to pacjenci z cukrzycą typu 2. Ponad 5 mln Polaków ma zdiagnozowany stan przedcukrzycowy.

Niestety, co druga osoba chora na cukrzycę umiera przed 60. rokiem życia, a główną przyczyną ich zgonów są choroby sercowo-naczyniowe. Niepokojące jest, że na cukrzycę typu 2 coraz częściej chorują dzieci i młodzież.

Chorobę tę trzeba jednak jak najwcześniej wykryć, zanim rozwiną się powikłania.

Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o. informuje, że udziela świadczeń w poradni diabetologicznej  w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – obowiązują skierowania od lekarza poz lub innego specjalisty.

W Poradni przyjmuje :

  • dr Habrowska Ewa
  • dr Bańkowska Jolanta

Prosimy o wcześniejsze umawianie terminów wizyt osobiście w Poradni Diabetologicznej na II piętrze p.220.