Rozegraliśmy mecz na rzecz zdrowia kobiet

12 czerwca, 2015

W sobotę, 6 czerwca 2015 r. w Sosnowcu odbył się Mecz Przyjaciół Piłki Nożnej, organizowane na rzecz zdrowia kobiet pod hasłem „Piłka jest piękna – Razem wygrywamy z rakiem piersi”. Już po raz drugi w akcję zaangażowali się pracownicy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o., którzy na boisku zmierzyli się z reprezentacją Samorządowców.
Towarzyskie spotkanie rozegrane zostało na boisku Czarnych Sosnowiec przy al. Mireckiego. Podobnie jak przed rokiem zawodnikom przyszło zmagać się nie tylko z rywalami, ale także lejącym się z nieba żarem. Upał nie odebrał jednak piłkarzom ochoty do walki i z zaangażowaniem walczyli o każdy centymetr boiska. Ostatecznie z potyczki zwycięsko wyszli Samorządowcy z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele, ale publiczność zgodnie przyznała, że drużyna Szpitala grająca pod wodzą prezesa Artura Nowaka od ubiegłego roku zrobiła ogromne postępy.
Najważniejsze tego dnia działo się jednak na trybunach, gdzie Amazonki rozdawały kobietom różowe kartki, czyli zaproszenia na badania mammograficzne.
– Statystycznie co 90 minut jedna kobieta w Polsce umiera z powodu raka sutka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka polegająca przede wszystkim na wczesnym wykryciu u siebie zmian – przekonywała Pani Jadwiga Krupa, przewodnicząca sosnowieckich Amazonek. – Pamiętajmy, że rak wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach uleczalny. Kobiety boją się badać, bo może im „coś wykryją, lepiej więc nie wiedzieć”. My amazonki, które wygrały z rakiem, chcemy pokazać kobietom, że warto się badać. Takie akcje nam do tego służą. Musimy zadbać o zwiększenie świadomości kobiet w temacie istoty profilaktyki i leczenia raka piersi – podkreślała.
Wspomnianą różową kartkę na początku meczu otrzymał… sędzia spotkania. Natomiast pierwsze kopnięcie należało do szefa Rady Nadzorczej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, Zbigniewa Szaleńca.
Warto dodać, że Zakład Diagnostyki Obrazowej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. w obiekcie przy ul. Zegadłowicza 3 wykonuje bez skierowania, bezpłatną mammografię w ramach programu zdrowotnego NFZ dla kobiet w wieku 50-69 lat.